SpaceX testleri durduruldu! Önce şartlar yerine getirilecek

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) cuma günü yaptığı açıklamada, nisan ayındaki kazayla ilgili soruşturmasını kapattığını ancak şirketin fırlatma sistemi için 63 “düzeltici eylem” listesini ele alana kadar test lansmanlarına devam etmesine izin verilmeyeceğini duyurdu.

SpaceX CEO’su Elon Musk, nisan sonundaki test lansmanının ardından gazetecilerle şakalaşarak “Aracın yapısal marjları beklediğimizden daha iyi görünüyor” demişti. Ancak ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi’nin bir raporuna göre, başarısız fırlatma, beton parçalarının fırlatma rampasından 2.600 feet uzağa ulaşan 385 dönümlük bir enkaz alanı, 3,5 dönümlük orman yangını ve “toz haline getirilmiş bir bulut” ile sonuçlandı.

FAA, SpaceX’in verilen listeyi tamamlamakla kalmayıp “bir sonraki Starship lansmanından önce tüm güvenlik, çevre ve diğer ilgili düzenleyici gereksinimleri karşılayan” mevcut lisansına başvuruda bulunması ve bu lisansta bir değişiklik alması gerekeceğini söylüyor.

SpaceX testleri durduruldu! Önce şartlar yerine getirilecek

Şirket, bir roketin uçuş yolundan çıkıp yere çarpmadan önce kendisini imha etmesi için tasarlanan Otonom Uçuş Güvenlik Sisteminin (AFSS), 40 saniye süren “beklenmeyen bir gecikmeye” maruz kaldığını itiraf etti. SpaceX, hatanın nedeninin (eğer varsa) ne olduğu konusunda ayrıntılı bilgi vermedi ancak bildirildiğine göre “sistem güvenilirliğini artırmak için AFSS’yi geliştirdi ve yeniden nitelendirdi.”

Blogda, “SpaceX ayrıca, ilk uçuş testi sırasında gözlemlenen herhangi bir sorunla ilgisi olmayan eksiksiz bir sistem performans yükseltmeleri paketi uyguluyor” yazıyor. Bu iyileştirmeler arasında, birinci ve ikinci aşamaları daha etkili bir şekilde ayıracak yeni bir sıcak aşama ayırma sistemi, Raptor ağır roketleri için yeni bir elektronik “İtme Vektör Kontrolü (TVC) sistemi” ve yörüngesel fırlatma montajında “önemli yükseltmeler” yer alıyor. Bu iyileştirmelerin FAA’nın dayattığı 63 iyileştirmeyle örtüşüp örtüşmediği, FAA bunları kamuya açıklamadığı için yayınlandığı sırada doğrulanamadı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x