Akdeniz’deki ‘Kent uzlaşısı’ APO’ya özgürlük için toplandı

Mersin’in Akdeniz ilçesinde DEM Parti adaylarının seçim bürosu açılışında Kürtçe “Yaşasın hapishane direnişi”, “Yaşasın Başkan Apo” sloganları atıldı. CHP ve DEM Parti’nin “kent uzlaşısı” adı altında ittifak yaptığı seçim bölgelerinden biri de Mersin. DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, 17 Şubat günü partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında Mersin, Akdeniz ve Esenyurt için anlaştıklarını açıklamış, Adana ve İstanbul’un bazı ilçelerinde de görüşmelerin sürdüğünü belirtmişti. CHP’nin Akdeniz’de DEM Parti adayı Hoşyar Sarıyıldız’ı destekleyeceği belirtiliyor. CHP Akdeniz’de Nesibe Teker Hazim’i aday gösterdi. CHP’ye yakın, Aydınlık’a konuşan kaynaklar CHP’nin Akdeniz adayı için “göstermelik” tabirini kullandı. Akdeniz ilçesinde DEM Parti sahada ancak CHP sahada yok.‘CHP BUNLARA ALAN AÇIYOR’

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Genel Başkanı Gazi Lokman Aylar, CHP DEM ittifakına tepki gösterdi. Bu ittifakı millet olarak herkesin bildiğini belirten Aylar, ”Daha önce kapalı kapılar arkasında anlaşma yapıyorlardı. Yeni genel başkanları Özel, bunun göz önünde yapılacağını söyledi. Gelen gideni aratmadı. Alelade terörle ittifak yapmaya başladılar. Bu, bedel ödeyen şehit ve gazi ailelerimizi çok rahatsız ediyor. Atatürk’ün kurucusu olduğu bir partinin, terör partisinin çizgisine gelmesi, onlara alan açması son derece üzücü.” dedi.

‘HENDEK OLAYLARININ HORTLAMASINI İSTEMİYORSAK’

Mersin’de DEM Parti seçim bürosu açılışındaki ‘Apo’ya özgürlük’ sloganlarına da değinen Aylar, şunları söyledi: “Apo denen bebek katiline karşı dizilen methiyeleri lanetliyoruz. Bunu halkımızın da görmesini istiyoruz. HDP’nin aldığı belediyelerdeki yıkımı, oralarda döşenen mayınları daha önce gördük. Hendek olayları da böyle seçimlerden sonra başladı. Yine böyle bir sürecin başlamasını istemiyorsak, millet olarak hepimizin uyanık olması lazım. Nasıl ki dağda teröristlere fırsat vermiyorsak, şehirlerimizde, sokaklarımızda da bu terör yandaşlarına fırsat vermeyip seçimlerde iyi çalışıp bunların terör örgütü olan ittifakını çok iyi anlatmamız gerekiyor.”

‘MERSİN KRİTİK BİR YER’

2022 Mersin’de PKK’nın yaptığı karakol baskınına da dikkat çeken Aylar şöyle devam etti: “Mersin Akdeniz’in en büyük limanı. Orta Doğu’ya açılan bir kapı, kritik bir yer. Burası sadece DEM Parti’nin projesi değil. Bu durum, DEM Parti’nin akıl babalarının da Mersin’e verdikleri önemi gösteriyor. Bunlar Mersin’i alarak oradan tekrar hem limandan Orta Doğu’ya açılmak hem de terörist yandaşlarının çok daha rahat ülkeye girip çıkışlarının ve eylem yapmasının önünü açmak istiyorlar. Bunun için Mersin halkı da akıllanmalı.”

‘ALLAH CHP’YE AKIL VERSİN’

Konuyla ilgili konuşan eski Mersin milletvekili ve Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, “Mersin kritik bir yer. CHP bunlara buralarda alan açıyor. Allah CHP’ye akıl versin. Daha evvelki seçimlerde de böyle oldu ve görüldü; Mersin’de PKK yandaşları CHP’ye oy vermez. CHP ne zaman aklını başına alacak.” sözlerini kullandı.

‘MERSİN’İ EMPERYALİSTLERE PEŞKEŞ ÇEKTİLER’

Dört dönem CHP’den Mersin milletvekili seçilen ve Kültür Bakanlığı yapan İstemihan Talay, CHP’nin Mersin’i DEM Parti’ye peşkeş çektiğini vurguladı. Talay, iki parti arasındaki ilişkiyi sert sözlerle eleştirdi. Akdeniz ve Toroslar ilçelerinin DEM Parti’ye bırakılmasına veryansın eden Talay, “CHP’nin bugünkü yöneticilerinin koltuk uğruna bu iki ilçemizi DEM’e peşkeş çekme kararı almaları ve Mersin’i emperyalist hayallere teslim etmeleridir.” dedi.

Talay yaptığı yazılı açıklamada emperyalist devletlerin PKK’ya yüklediği dört önemli görevi şöyle sıraladı: “Kuzey Irak’tan ve Suriye’den uzanan bir koridoru ele geçirmek, Akdeniz’e açılmak, bu bölgede kendileri için terör üretecek bir garnizon devletçik oluşturmak, başta Türkiye olmak üzere bölge ülkelerini taciz etmek, mümkünse de parçalayıp bölerek küçültmek.”

DİLİNDE ‘KÜRDİSTAN’ VAR

Sarıyıldız, KCK başta olmak üzere birçok terör sanığının avukatlığını yaptı. Sarıyıldız, 2016’daki 15 Temmuz Darbe girişiminden sonra kapatılan Özgürlükçü Hukukçular Derneği’nin de 2 dönem eşbaşkanlığı görevini yürüttü. Ayrıca hakkında kapatma davası görülen HDP’nin genel merkez hukuk komisyonlarında yer almış bir isim. 2022’de HDP Mersin il başkanlığına seçilen Sarıyıldız, “Kongremizde halkımızın teveccühü ve partimizin icazetiyle Türkiye ve Kürdistan’ın en genç İl Eş Başkanlarından biri olarak göreve geldim.” sözleriyle Mersin’i sözde ‘Kürdistan’ın bir ili olarak tarif ediyor.

CHP ile DEM Parti’nin İstanbul’un Esenyurt ilçesindeki ortak adayı Prof. Dr. Ahmet Özer’in Kürt meselesiyle ilgili görüşleri de dikkat çekiyor. 2015 yılında DEM Parti’den (o dönemki adı HDP) milletvekili aday adayı olan Özer’in konu hakkında pek çok makalesi ve kitabı bulunuyor. Özer, Kürtçe anadilde eğitimi ve eyalet sistemini savunuyor. Anayasa’nın ilk dört maddesiyle 66. maddesinin değiştirilmesini işaret ederek vatandaşlık tanımının yeniden yazılmasını istiyor. Atatürk’ün Türk ve Sünni olmayanları zorla asimile ettiğini belirtiyor. “Andımız” olarak bilinen öğrenci yeminini “ırkçı” ve “baskıcı” olarak niteliyor. Öte yandan CHP’nin bu partiyle uzlaştığı İstanbul’un Esenyurt ilçesinde de, DEM Parti ‘Özgürlük Mitingi’ne hazırlanıyor. 25 Şubat’ta yapılacak miting için Partililer kentte broşürler dağıtarak mitinge katılım çağrısı yaptı.

KAYNAK: AYDINLIK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x