Instagram’da cinsiyetçi paylaşımlara müdahale geliyor

X’in Yahudi karşıtı içerik içerdiği iddia edilen reklam tartışmasının ardından, içerik algoritması nedeniyle mercek altına alınma sırası şimdi Meta’da. The Wall Street Journal tarafından yürütülen bir deneye göre, Instagram’ın Reels video hizmeti, yalnızca genç ve genç yaştaki influencerları takip eden hesapları test etmek için “çocukların riskli görüntülerinin yanı sıra açıkça cinsel içerikli yetişkin videoları” da sundu ki bu tür reklamların Meta platformlarında yasaklanması gerekiyordu.

Daha da kötüsü, bu tür müstehcen içeriklerin Disney, Walmart, Pizza Hut, Bumble, Match Group ve hatta The Wall Street Journal gibi önemli ABD markalarını temsil eden reklamlara da karıştırılmasıydı. Raporda, Kanada Çocuk Koruma Merkezi’nin de ayrı ayrı kendi testleriyle benzer sonuçlar elde ettiği belirtildi.

Meta buna karşılık, müşterilerine yönelik araştırma yaptığını ve “bir şirketin reklamlarının kabul edilemez olarak nitelendirdiği içeriğin yanında ne sıklıkta göründüğünü belirlemek için marka güvenliği denetim hizmetlerine para ödeyeceğini” söyledi. Ancak firma, gelecekte önlem alınmasına ilişkin bir zaman çizelgesi veya ayrıntı sunma konusunda yetersiz kaldı.

Instagram’da cinsiyetçi paylaşımlara müdahale geliyor

Bu tür testlerin mutlaka gerçek kullanıcı deneyimini temsil etmediği söylenebilir (teknoloji şirketlerinin iddia ettiği gibi) ancak  Instagram’ın çocuklara yönelik cinsel içerikli içerikleri toplama eğilimi, şirket içinde bilinen bir sorun.

Aynı grup insan, etkili bir çözümün, ilgili içeriği kullanıcılara iletmekten sorumlu algoritmaların yenilenmesi gerektiğini öne sürdü. Bununla birlikte, WSJ tarafından görülen dahili belgeler, trafik performansının sosyal medya devi için görünüşe göre daha önemli olması nedeniyle Meta’nın güvenlik ekibinin bu tür köklü değişiklikleri uygulamasını zorlaştırdığını ileri sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x