Suriye, Türkiye’den yardımlara izin verdi

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’nin BM’nin Türkiye’ye ait iki sınır kapısı aracılığıyla muhalif güçlerin kontrolündeki bölgelere yardım göndermesini sağlayan izni üç ay daha uzattığını açıkladı.

Türkiye ve Suriye’de Şubat ayında meydana gelen depremlerin ardından Suriye, BM’nin Türkiye üzerinden üç ay boyunca yardım göndermesine izin vermişti. Bu süre üçüncü kez 13 Şubat 2024’e kadar uzatıldı.

BM’ye bağlı İnsani İşler Koordinsyon Ofisi tarafından yapılan açıklamada “BM sınır ötesi operasyonu Suriye’nin kuzeybatısındaki insanlar için can kurtarıcı olmaya devam ediyor. Her ay BM ve ortakları kritik yardım ve koruma hizmetleriyle ortalama 2,5 milyon insana ulaşıyor” denildi. Birleşmiş Milletler Suriye misyonu da BM’nin Öncüpınar (Bab El Selam) ve Çobanbey (El Ra’ee) sınır kapılarını kullanması için sürenin uzatıldığını doğruladı.

Birleşmiş Milletler 2014 yılından bu yana BM Güvenlik Konseyi’nin verdiği yetkiyle Suriye’nin kuzeybatısına yardım ulaştırmak üzere Cilvegözü (Bab el-Hava) sınır kapısını da kullanıyordu. Ancak 15 üyesi olan konseyin bu yetkiyi uzatma konusunda anlaşmaya varamamasının ardından Temmuz ayı ortasında bu yetkisi sona ermişti.

Suriye hükümeti ise yetkinin sona ermesinden birkaç gün sonra açıklama yaparak BM’nin Cilvegözü geçişini altı ay daha kullanmaya devam edebileceğini söylemişti. Birleşmiş Milletler, yılın başından bu yana BM yardımı taşıyan 4200’den fazla kamyonun Bab El-Hava, Bab El-Selam ve Al Ra’ee sınır kapılarını kullandığını belirtti. (Reuters)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x